Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
 

JÓGAČARJA MUKUND V. BHOLE

Text 2

Semináře s dr.Bholem

Dr. Mukund V. Bhole
... indický lékař a jogín, je člen vedení Ústřední rady pro jógu a naturopatii indického Ministerstva zdravotnictví a dlouholetý ředitel institutu pro výzkum jógy v Lonavle, učitel a lékař v oblasti jógové terapie, autor stovek článků a výzkumných prací. Jako první Ind v naší zemi podporuje od své první návštěvy šíření jógy u nás. Stal se u nás jedním z nejoblíbenějších indických učitelů jógy a opakovaně se do naší země vrací.

Několikrát navštívil někdejší Česko­slovensko a v nové ČR ve svých návštěvách pokračuje. Naši starší cvičitelé i cvičenci jógy si zajisté vzpomenou na přednáškové cykly, které v průběhu 70. a 80. let uskutečnil v mnoha městech naší vlastí. Zasvěceně v sobě spojuje hlubokou duchovnost staré i nové Indie s precizností racionálního skloubení jógy a moderní vědy.

(Opava, červenec 2004)

    Zůčastnil jsem se tří seminářů s dr. Bholem. Byl to silný zážitek setkat se s tímto významným šiřitelem jógy, několikrát dokonce i v užším kroužku přátel. Naštěstí na to má angličtina stačila. Bylo vidět, že také dr. Bhole si velmi cení osobní kontakt a dává mu přednost před šířením "moudra" davovým způsobem. Vždy se nás snažil vtáhnout do diskuze a dostávat tak zpětnou vazbu.

    Nikdy se nepokoušel do nás své zkušenosti protlačit, ale snažil se nám pomoci dostat na úroveň vlastního prožitku. Často se mnohým z nás stávalo, že jsme se snažili interpretovat své prožitky ze cvičení na pozadí toho, co jsme se dosud o józe dověděli např. četbou literatury, čím nás inspirovaly zkušenosti jiných a vůbec podle toho, co jsme předpokládali, že by od nás mohl očekávat. Tehdy nás ale neúprosně vracel zpět na úroveň skutečné ryzí zkušenosti. Pro mnohé z nás byl tento druh komunikace zpočátku obtížný a chvíli to trvalo, než se nám podařilo se naladit se na tento druh komunikace, ale právě důslednost tohoto přístupu byla (aspoň z mého pohledu) nejcennějším prvkem, který dr. Bhole uplatňuje ve svém praktikování jógy.

    Seminář Vědomí těla, vědomí dechu a kontrola mysli (16.7. - 18.7.2004, Pustá Polom) byl zaměřen na prohloubené vnímání ásan, pránické dýchání, uvědomování si a kontrolu mysli - zejména z hlediska bezprostřední zkušenosti. Používali jsme jen několik jednodušších ásan, ale o to větší zůstal prostor k prohloubení prožitků na pránické úrovni.

    Další seminář Jógová filosofie (19.7. - 23.7.2004) probíhal v prostředí krásné přírody na lesácké chata Drakov v Jeseníkách. Věnovali jsme se především rozboru a recitování Pataňdžaliho Jóga súter. Dr. Bhole od nás požadoval komunikaci na úrovni vlastních prožiků a výklad Jogasúter se tak pokoušel zadadit do rámce, který umožňuje jejich praktické použití. To bylo pro nás zpočátku obtížné, ale postupně se nám to podařilo.

    Třetí seminář Jógová terapie (23.7. - 25.7.2004, Opava) se částečně prvnímu, který jsem v letošním červenci absolvoval. Ale tady jsme šli více do hloubky toho, jak provádět očišťování na jemných úrovních. Navíc nám pan doktor nastínil, jak se dá tímto způsobem pracovat s druhým člověkem - pacientem/ cvičencem. Pan doktor vždy současně uvedl souvislosti s fyziologickým podkladem z pohledu klasické medicíny. Mimo jiné jsme se dostali taky k ukázce "néti".

    Podařilo se mi hlouběji proniknout do jógy, tak jak ji šíří dr. Bhole. Jsem mu vděčný, že mi ukázal nové stránky jógy a že mi připomněl věci, které jsem poznal dříve a z nedbalosti je začal opomíjet. Vážím si toho, jak obětavě působí dr. Bhole, aby nám umožnil tuto cennou zkušenost s praxí jógy. Dík patří též Jitce Figalové, za to, že pro nás tyto semináře zorganizovala.

    Na dr. Bholem je navíc úžasné, že se chová velmi pružně. Dokáže spojit duchovnost prostředí, z kterého pochází, a svého poznání se svými lékařskými zkušenostmi. To vše dokáže dobře aplikovat na naše prostředí, které důvěrně zná. Pan doktor umí doložit konkrétním příkladem z našeho denního života vše co vysvětluje. Zajímá se o současné trendy v józe i o technické vymoženosti dneška, aby mohl pružněji pracovat se svými žáky. Nedělá mu problémy komunikovat mailem, či pracovat na počítači, používá internet, mobil - svým moderním přístupem hravě strčí do kapsy většinu evropských seniorů. Je velmi cenné, jak svým žákům vychází vstříc.

Zdroj  : http://aktivne.com/cviceni-praha/foto/2004/bhole.html

TOPlist